Zakoupení nemovitosti nebo pronájem

Tak přátelé, první postřehy k tématu, koupě domu, na pronájem? Pro sebe? Kde a jak. Pokud hodláte někdo koupit třeba domek, a ten ve volném termínu nabídnout k pronájmu. Jak jsem již psal, v odkazu na našem webu,  je nutné dobře zvážit lokalitu, dojezdovou vzdálenost. Léta nám bohužel neubývají, ba naopak. Potom se cesta na Pelješac může trošku, vzhledem k délce cesty stát třeba s vnoučaty nebo dětmi noční můrou. A asi nás bude více, co nechtějí cestovat 2 dny do letoviska a dva dny zpět. Protože dovolená je omezený čas, a strávit 4 dny na cestě není ideál. Ale může to být i tak, kdy někdo kupuje právě tam, a domů nejede celé léto, zůstává třeba i půl roku. Tomu ta cesta nevadí.

Sezona bude dole asi o něco málo delší. Ale. Pokud k nám jezdí hosté převážně z Čech, budou preferovat prázdniny, nikoli začátek června a konec září. Tady je to úskalí, kde možná bude sezona 4 měsíce ale otázkou je , jestli ty 4 měsíce zaplníte? a za jakou cenu. Když kupujete dům na severu, Istrije, Krk, bude dojezd rychlejší, pohodlnější, a dle teplot tento rok, zatím nevidím rozdíl OREBIČ a MALISKA. Teploty se liší minimálně v sezoně, rozdíl bude asi od půlky září. To může každý vysledovat na mobilní app. Na Krku je velký počet Německých turistů. Ti přijíždějí i v květnu, a zůstávají do začátku července, vrací se potom zase v září, a končí říjen. Nepotřebují teploty okolo 40 st, ale klima je příjemné, a pro ně samozřejmě je i levně. Než doma. Také Němečtí turisté nesmlouvají o cenách, a za odpovídající ubytování platí obvyklou cenu.

Není jako s Českými turisty, kdy bláhové představy mnoha lidí, o bydlení 4m od moře by každý chtěl za sociálně dotovanou cenu, a nebo za polovic. Tak to bohužel není. Tak že bych v první řadě zvažoval lokalitu, a oblíbenost. Ideální postup je jet někam, zůstat pár dní a vše si pořádně projít. Potom vybírat nemovitost v okolí. Protože to, že se nám líbí v jedné vesnici XY, neznamená, že koupíme vysněný dům, a ještě za finance, které máme k dispozici. Potom je hodně lidí, kteří si zamilují, lokalitu, ale chtějí dům za cenu garsonky. Chtělo by to rozumně zvážit na co mám, na co nemám, a podle toho slevit buď z velikosti domu či bytu, nebo budu muset dál od vody, nebo dál z lokality. To by bylo asi k té lokalitě vše, jen s tím, že na ostrovech je lepší počasí, ale jsou komplikace s dopravou, ( trajekt nejede kdykoli, cena není nízká, a čekání když přijedete v nešikovný čas taky radost nedělá ) a ostrovů co je spojeno mosty není zas tak mnoho. A nyní k tomu pronájmu.

Máme zkušenosti od klientů, co kupují více apartmánové domy, a jeden apartmán je jejich, kde jsou pouze oni nebo blízká rodina, a další se pronajímají. Servis potom jde zajistit pomocí agentur v místě, ale dobrá je i sousedská výpomoc. Každý kdo se hodlá přemístit do Chorvatska, by měl ctít jejich život. Za 30 let co je Chorvatsko skoro mým druhým domovem vím o čem, mluvím. Snažte se s lidmi domluvit Chorvatsky, oni to ocení. A nechat si přivydělat servisem domu sousedy je rozumná volba. Pokud tam zrovna nejste, rádi pomohou.

A myslím, že je hodně takových majitelů, co to jen potvrdí. Pronájmy se dají řešit že si uděláte své webové stránky, jednoduché, kde bude nafocen každý apartmán, u něj kalendář obsazenosti a ceny v termínech. Termíny si udělejte ideálně 10-14 dní, je s tím méně práce a na týden už moc lidí nejezdí. Pokud nechcete dělat svůj web na pronájem, zadáte inzerce buď na web někoho jiného, nebo na různé agentury. Výdělek z pronájmu je různý, dle lokality, vybavenosti app, a velikosti atd. To by bylo asi vše co mně napadá, případné dotazy rád doplním. Hezký den.