Chorvatsko - Střední Dalmácie
Velmi oblíbená turistická oblast, nazývaná tou nejkrásnější destinací východního Jadranu, má svůj počátek v severozápadní oblasti Chorvatska, hned u letoviska Rogoznica. Končí na jihovýhodě přístavem Ploče.
Kombinuje přírodu a její klid s bujným životem a výtvory lidských rukou. Do pobřeží se zakusuje množství malých kouzelných zátok, co oko dohlédne, se ve vlnách oběvují ostrůvky různé velikosti a nechybí i bohaté borovicové háje, zklidňující ruch z turistických letovisek.
Právě v mnohých z nich je zřetelná tradice přímořských rekreačních pobytových míst, která byla velmi oblíbená již po první světové válce. Pro turistický ruch byly v této oblasti vždy velmi příhodné podmínky. Největšímu rozvoji ubytovacích zařízení došlo v 60. letech minulého století, ale výstavba nových hotelů a apartmánů samozřejmě neustále pokračuje. Přece jen nemají zdejší letoviska takovou ubytovací kapacitu jako například v Istrii, i když například Makarská riviéra v sezóně doslova překypuje návštěvníky.
V této lokalitě nabízíme domy a byty k prodeji. Nabídka nemovitostí v Chorvatsku a Dalmácii je na webu: https://www.nemovitosti-chorvatsko.eu/
Co se týče pláží, najdeme ve střední Dalmácii především kombinaci písku a drobnějších oblázků, což se jeví jako nejpříjemnější kombinace pro ničím nerušený odpočinek. Pokud se vám bude zdát, že se zde cítíte příjemněji a klidněji než kdekoli jinde, může to být i všudypřítomnou zelení, kterou na jedné straně tvoří hlavně borovice, na straně druhé však i rozličné další rostliny a dřeviny, které zde byly uměle vysazeny.
V popředí výčtu pozitivních vlastností této oblasti patří výborné dopravní možnosti. Nechybí dvě letiště, konečná stanice vlaků ze Záhřebu, přístavy trajektových i dálkových lodních linek nebo i dokončená dálnice ve směru Záhřeb - Split. Vzhledem k výhodné poloze se nabízí spousta míst, která můžete navštívit a udělat si tak nádherný výlet. Podívejte se do centra historického Šibeníku, k proslulým vodopádům řeky Krky, zajeďte si na koňské dostihy do městečka Sinj nebo zažijte jedinečný adrenalinový zážitek při prohlídce safari na kánoích nebo kajacích. Největší chybou by ovšem bylo nenavštívit mimořádné krasové jevy, Modré a Červené jezero u městečka Imotski.
Makarská
Živé srdce Střední Dalmácie asi není potřeba příliš představovat. Pokud by přeci jen někdo nevěděl, pak doplníme, že jde o letovisko se stoletou turistickou atrakcí, nacházející se asi 62 km jihovýchodně od Splitu, v široké zátoce mezi mysem Osejava a poloostrovem sv. Petra. Dokonalou scenerii doplňuje masiv Biokovo, který je ideální k trekům a túrám. Makarská je centrem stejnojmenné riviéry, která se v délce 60 km rozkládá od Brely až po Gradac.
Pláže jsou zde převážně oblázkové a najdete je prakticky po celé délce Makarské riviéry. V této lakotě nabízíme k prodeji nemovitosti, domy byty, penziony, pozemky. Téměř 1.000 nemovitostí k prodeji je v naší nabídce na webu: https://www.nemovitosti-chorvatsko.eu/
Letovisko Makarská je centrem Makarské riviéry. Nabízí překrásné oblázkové pláže, luxusní hotely i výtečné speciality.
Dubrovník patří od roku 1979 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Dubrovník
Kdo propadl fenoménu s názvem Hra o trůny tuší, kde se natáčely scény z Králova přístaviště. Ano, šlo o historický Dubrovník, který leží v jižní Dalmácii. Většina rekreačních zařízení se v tomto případě nachází na poloostrovech Lapad a Babin Kuk. Samotné město obepínají hradby, které doplňuje 15 věží a několik pevností.
Není divu, že jde o jednu z nejvýznamnějších památek jihovýchodní Evropy, která je od roku 1979 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Brela
Když už jsme zmínili Makarskou riviéru, nesmíme zapomenout zmínit její vůbec první letovisko, jehož název je Brela. Brela vyniká svými překrásnými plážemi a luxusními ubytovacími kapacitami. Obecně platí za jedno z nejkrásnějších a nejluxusnějších letovisek ve Střední Dalmácii.
Není se čemu divit, že kromě turistů sem míří i některé české a zahraniční celebrity. Dominantou osady je nepochybně ostrůvek (Kamen Brela) se vzrostlou borovicí, který se objevuje prakticky na každé druhé chorvatské pohlednici. Pláže jsou tady oblázkové a lemované borovicovými háji.
Jedno z nejluxusnějších chorvatských letovisek najdete hned na začátku Makarské riviéry. Zdejší pláž Punta Rata získala jako první ocenění tzv. Modrou vlajku.
Podgora je součástí Makarské riviéry a nabízí ideální podmínky trávení pohodové dovolené pro jednotlivce i rodiny s dětmi.
Podgora
Letovisko, které se nachází v srdci Makarské riviéry, nese název Podgora. Podgoru zdobí krásné oblázkové pláže lemované borovicemi a promenáda s restauracemi a kavárničkami. Jde také o ideální výchozí místo k celé řadě výletů. Letovisko zažilo v posledních 35 letech nevídaný rozmach, proto může zdejší hotelová výstavba připadat některým návštěvníkům poněkud předimenzovaná.
Ani to jí ale neubírá na její kráse, která je pro Střední Dalmácii typická. Součástí letoviska je několik písčito-oblázkových pláží s velmi pozvolným vstupem do moře. Na mnohých plážích jsou dokonce sprchy a převlékárny.
Baška Voda
Letovisko Baška Voda patří mezi ty nejkrásnější a nejnavštěvovanější na celé Makarské riviéře. I tady na vás čekají dlouhé pláže s průzračně čistou vodou, borovicové háje i masiv Biokovo, který letovisko z uctivé vzdálenosti obepíná.
Obec a přístav leží asi deset kilometrů od Makarské a pět kilometrů jihovýchodně od Brely. Baška Voda je turistické letovisko se všemi náplněmi a rysy malého mediteranského městečka. Je navíc mnohem lidovější, než vedlejší exkluzivní Brela. Není se proto čemu divit, že sem míří statisíce turistů z celého světa. Ty lákají především zdejší pláže, ale také ubytovací kapacity v hotelích či soukromí nebo možnost navštívit opuštěné vesnice Topići a Bast, ve kterých se dochovala stará podbiokovská venkovská architektura.
Také Baška Voda je součástí Makarské riviéry. Opět se tak může pochlubit přenádhernými plážemi lemovanými borovicovými háji i hotely a ubytovacími kapacitami v soukromí na vysoké úrovni.
Omiš najdete při ústí řeky Cetiny, po které se můžete projet, zarybařit si tady anebo si vyzkoušet adrenalinovou ZipLine stezku.
Omiš
Další letovisko Střední Dalmácie – Omiš se rozkládá asi 26 km jihovýchodně od Splitu, u Omišské soutěsky, kterou tvoří řeka Cetina ústící do moře. Letovisko se nachází mezi Splitem a Makarskou a představuje ideální místo pro trávení letní dovolené.
Pláže jsou tady přeci o něco divočejší, než na zmíněné Makarské riviéře. Vesměs je pokrývají oblázky, ale najdou se i typické městské pláže s betonovými platy nebo pláže tvořené obřími kameny. Destinace je ideální zejména pro ty, kdo hledají aktivní dovolenou.
Zadar
Zadar je největším městem Zadarské riviéry a zároveň důležitým obchodním a turistickým centrem regionu. Letovisko se rozkládá z části na pevnině a z části na malém poloostrově. Pobřeží navíc obklopuje řada větších či menších ostrůvků a samotné letovisko je ideálním výchozím bodem pro výlety do zdejších národních parků (například parky Paklenica a Kornati).
Mezi lákadla Zadaru patří nepochybně krásné upravené pláže, stejně jako přítomnost starobylých památek (např. kostel sv. Donáta, katedrála sv. Anastázie, antické fórum apod.). Kromě památek tady najdete i dvě památky novodobé. Patří mezi ně Mořské varhany (Morské orgule), které vydávají specifické zvuky a Pozdrav Slunci (Pozdrav Suncu) se souborem čarokrásných vizuálních efektů.
Zadar najdete v Severní Dalmácii. Kromě nespočtu historických památek tady můžete obdivovat také mořské varhany vydávající specifické zvuky anebo Pozdrav slunci se zajímavými vizuálními efekty.
Istrije
Západoistrijské přímoří začíná na hranicích se Slovinskem a táhne se od mysu Savudrija (Rt Savudrija) na jih Istrie k mysu Kamenjak (Rt Kamenjak). Je to největší a nejživější oblast cestovního ruchu na celém chorvatském Jadranu a v celém Chorvatsku vůbec.
Je západní součástí poloostrova Istrie (Istra), na němž žije přes 200 tis. obyvatel. Největším městem a hlavním hospodářským střediskem Istrie je však pobřežní Pula (65 tis. obyv.) na jihu Istrie.
Istrie se po geografické stránce dělí na Bílou Istrii (Bijela Istra), která zahrnuje pohoří Učku a její pokračování směrem ke slovinským hranicím, pohoří Ćićarija. Je to kraj s nejřidším osídlením v Chorvatsku - na 1 500 km2 tu žije 1 200 obyvatel. Nelze se tomu ani divit, protože zdejší kraj je nehostinný, zemědělské půdy je jen velmi málo, podnebí je drsné. Značnou část obyvatel tvoří Rumuni, kteří sem uprchli v době pronikání Turků na Balkán. V některých vesnicích se rumunština udržela dodnes. Zde najdeme i nejhlubší propast Istrie (260 m).
Šedou Istrii (Siva Istra) tvoří klín mezi městem Labinem, mysem Savudrija a Terstem. Povrch je složen ze šedé jílovité horniny (flyše), odtud název.
Červená Istrie (Crvena Istra) se rozkládá na jih a na západ od spojnice Labin - Savudrija. Patří k ní především pobřežní pruh a jeho dosti široké zázemí. Červenice - terra rossa - je půda velmi úrodná. Právě odtud pocházejí ty spousty ovoce a zeleniny, kterými oplývají všechna tržiště na poloostrově a která zásobují i desetitisíce návštěvníků istrijských letovisek. Odtud pochází i živočišná produkce, která je tu díky možnosti zeleného krmení úspěšnější než jinde na pobřeží. Tady jsou domovem i kvalitní istrijská vína, např. malvazija, merlot, cabernet, teran a další.
Právě návštěva zdejších vinohradů i zemědělských usedlostí se stala na tomto pobřeží již tradičním cílem výletů z hotelových aglomerací; k jejich přitažlivosti samozřejmě přispívá jak ochutnávka místních vín, tak i zdejších kulinářských specialit, připravovaných před očima hostů ve starých pecích, "pod pekou" (pod železným poklopem) apod.
Koncem první světové války připadla Istrie podle mírových smluv Itálii, přestože tu žilo třikrát více Chorvatů a Slovinců než Italů a slovanské obyvatelstvo bylo domovem v Istrii již od stěhování národů. Po druhé světové válce připadla Istrie po dlouhých jednáních nakonec Jugoslávii jako součást chorvatské a slovinské svazové republiky. Po rozpadu socialistické Jugoslávie se Istrie stala součástí samostatného Chorvatska a malá část na severu patří Slovinsku. Ve Fažaně, Galežaně, Bale a částečně i v Rovinji a v Pule se udržel archaický, těžko srozumitelný dialekt zvaný istro-románský.
V posledních 40 letech vyrostla na západním pobřeží Istrie velmi rozsáhlá a neobyčejně rušná letoviska, vlastně obrovské aglomerace zařízení cestovního ruchu, která na sebe těsně navazují a táhnou se často v délce 10 až 20 kilometrů podél moře. Celková kapacita hotelů na západoistrijském pobřeží přesahuje 230 tisíc lůžek, což vysoko předstihuje kapacity v kterékoli jiné oblasti. Ubytování zde poskytují především hotely různých kategorií a hotelové apartmány (jsou případně uváděny jako vily či studia). K vybavení hotelů dnes už naprosto samozřejmě patří venkovní bazény s mořskou vodou, některé hotely vyšších kategorií mají i krytý bazén s přihřívanou mořskou vodou a wellness centra.
V posledních deseti letech došlo v Istrii k výrazné obnově starších hotelů a apartmánů, případně k jejich úplné přestavbě. Modernizovaly se jak samotné hotely, tak i vybavení pokojů a společenských zařízení. U značného počtu hotelů se zvýšila kategorie (o jednu nebo i o dvě hvězdičky). Ve značném počtu hotelů byla zavedena klimatizace, případně byly alespoň klimatizovány společenské prostory. Většina starých bungalovů byla úplně přestavěna v kvalitnější objekty. Hotely v hlavních letoviscích rozšířily svou zábavní a společenskou nabídku, u mnohých nechybí animace pro dospělé a pro děti.
Výrazně byla zkvalitněna i možnost koupání na istrijských plážích. Kamenité istrijské pláže byly doplněny betonovými plošinami a terasami jak u samotného vstupu do moře, tak i pro opalování. Na pobřeží byly navezeny oblázky a drobné kamínky, případně hrubý písek. Výrazně se zvýšil i počet bazénů, jak krytých, tak otevřených.
Nabídka lůžek v soukromí (jednotlivé pokoje, apartmány, penziony) je největší na nových předměstích zdejších měst a městeček. Podívejte se na aktuální nabídku nemovitostí v oblasti Istrije a Kvarneru. Naše nabídka čítá necelých 1.000 nemovitostí k prodeji. Podrobnou nabídku najdete na stránkách: https://www.nemovitosti-chorvatsko.eu/