POPLATKY SPOJENÉ S KOUPÍ NEMOVITOSTI V CHORVATSKU :

PROVIZE REALITNÍ KANCELÁŘI

Ve výši 3% z kupní ceny + DPH. (Chorvatské realitní kanceláře mohou mít provizi až 6%.) Minimálně 4.000,- EUR + DPH .
Pokud si vyberete nemovitost z naší nabídky nebo nabídky našeho obchodního partnera v Chorvatsku, nemusíte se obávat "dvojité provize" .
Provize je vždy jedna a to ve výši 3 % + DPH ( 4.000,- EUR + DPH) z kupní ceny nemovitosti.

POPLATKY

Poplatky za právní a notářské služby dle skutečných nákladů.

DAŇ

Daň z převodu nemovitosti od r. 2019 ve výši 3% z kupní ceny nemovitosti. (bývala 5%).

CHORVATSKÝ TRH

Trh s nemovitostmi dokonale známe. Pomůžeme zejména s výběrem konkrétní nemovitosti. V případě koupě pozemku pomůžeme s výstavbou nemovitosti s již ověřenými místními firmami.

REKONSTRUKCE

Pomůžeme s rekonstrukcí koupeného bytu, domu.

Naše Realitní kancelář má spolupracovníky v Chorvatsku konkrétně ve Splitu, na Istrii a na ostrově Krk, a v okolí Dubrovníku, kde jsou větší část roku naši makléři.

POSKYTNEME VÁM TYTO SLUŽBY:

1. Z naší databáze chorvatských realit Vám pomůžeme vybrat tu pravou nemovitost pro Vás, dle vašich požadavků.
2. Jsme připraveni zajistit prohlídky vámi vybraných nemovitostí buď s naším makléřem, nebo makléřem spolupracující RK v Chorvatsku, se kterou máme uzavřenu smlouvu o spolupráci.
V případě koupě nemovitosti se nemusíte obávat "dvojité provize".
Provize je vždy jedna a to ve výši 3 % +DPH + 1 % + DPH za právní servis /minimálně 4.000,- EUR.
3. Pomůžeme Vám se zajištěním ubytování nebo s jeho rezervací po dobu prohlídek.
4. Zajistíme Vám prohlídky Vámi vybraných nemovitostí z našeho webu. V případě, že si nevyberete při prohlídce nemovitost, budou Vám naši zahraniční partneři připraveni ukázat nabídky podobných nemovitostí.
5. V souladu s legislativou Chorvatska Vám zajistíme právní zastoupení. Zajistíme zastupování při koupi nemovitosti u notáře.
Pomůžeme se zajištěním i založením účtu, přihlášení u místních úřadů (daňová registrace), zkontrolujeme právní stav nemovitosti a zajistíme její převod na katastru.
6. Ke koupi nemovitosti je nutné mít tzv. OIB - daňového identifikačního číslo.
Zajistíme pro Vás podání žádosti na místní úřad o přidělení daňového identifikačního čísla OIB v Chorvatsku.
7. Zajistíme Vám tlumočení při prohlídkách a vždy zajistíme překlad smluvní dokumentace.
8. Zajistíme rekonstrukci Vámi zakoupené nemovitosti. Spolupracujeme se stavební firmou v místě.
9. Nemovitost si můžete zablokovat pro svoji dovolenou, během volných týdnů ji můžete nabídnout ke krátkodobému pronájmu, jehož výnos je výrazně vyšší než pronájem dlouhodobý. Investice se Vám tak může vrátit v řádu několika let.
10. V případě zájmu o pronájem nemovitosti – dle typu nemovitosti, který si vyberete, Vám pomůžeme zprostředkovat renomovanou firmu zabývající se pronájmem nemovitostí.
11. Poradenství a konzultace odborného pracovníka naší realitní kanceláře po celou dobu nákupu zahraniční nemovitosti.
12. Některé banky jsou schopny poskytnout hypotéku na koupi nemovitosti v zahraničí ( pouze v rámci EU, což Chorvatsko je v EU) ovšem s jedním rozdílem. Banky, pouze některé,  nejsou schopné vzít zástavu ve formě kupované nemovitosti v zahraničí, ale vyžadují zástavu ve formě jiné nemovitosti, která se nachází na území kde bydlíte trvale.
Naše společnost je Vám samozřejmě nápomocná při jednání s bankou a dodání potřebných dokumentů a pomůže zajistit získání hypotéky přes naše spolupracující kanceláře specializující se na hypotéky a úvěry.

JAK PROBÍHÁ KUPNÍ PROCES?

Nemovitosti v Chorvatsku jsou inzerovány v EUR .  Uvedená cena je cenou pro majitele nemovitosti.

Vážení klienti, prohlížení nemovitostí je možné pouze s podepsanou smlouvou o zastoupení, která je základem pro další akce související s nákupem a prodejem nemovitosti. Tu je potřeba podepsat již při domlouvání prohlídek nemovitostí.

Pokud si vyberete nemovitost z naší nabídky, či partnerské realitní kanceláře, uzavře se rezervační smlouva nebo smlouva o smlouvě budoucí kupní. Při jejím podpisu se uhradí dohodnutá suma - rezervace, obvykle 5 000- 15 000 EUR a platí se v EUR. Možno hotově nebo převodem.
OIB (osobní identifikační číslo)
Pro koupi nemovitosti je nutné, aby kupující, fyzická či právnická osoba, měla OIB - osobní identifikační číslo, které je nutné pro komunikaci s úřady, v době koupě nemovitosti především s finančním úřadem a oddělením příslušného okresního soudu a katastrem.

Zřízení OIB svépomocí

OIB se vyřizuje  na Finanční správě v Chorvatsku (lze i formuláře dostupné on-line poslat dopředu poštou a OIB si pak vyzvednout na přepážce příslušného finančního úřadu), a to obvykle těsně před domluvenou prohlídkou nemovitostí, nebo před podpisem kupní smlouvy. Bez OIB nelze být zapsán jako nový vlastník a OIB tedy musí být součástí kupní smlouvy. Vystavení OIB trvá několik dní.

Zřízení OIB  s pomocí našich zástupců na místě.

Před příjezdem na prohlídku nemovitostí je potřeba zažádat pro kupujícího o přidělení OIB (chorvatského daňového čísla) na základě ověřené plné moci, která se posílá emailem. Zato je Objednavatel povinen zaplatit poplatek 250 € (včetně DPH) předem na účet uvedený ve smlouvě o zřízení OIB. Poplatek se platí na účet firmy,( realitní kanceláře), která vše na úřadech vyřídí před příjezdem.
Kupní smlouva (kupoprodajni ugovor), prohlášení o uhrazení kupní ceny (tabularna izjava)
Uzavření kupní smlouvy následuje poté, co koupi formálně schválí právník, který prověří potřebnou dokumentaci k nemovitosti. Podpisem kupní smlouvy se buď stvrzuje již uhrazená kupní cena, nebo se touto kupní smlouvou stanoví, do kdy musí být zbytek kupní ceny uhrazen. V prvním případě je tabularna izjava (prohlášení o uhrazení kupní ceny) součástí smlouvy, v druhém případě se toto prohlášení ověřeně podepisuje až po skutečné úhradě kupní ceny.
Úhradou kupní ceny se kupující v souladu s ustanovením kupní smlouvy stává plnoprávným vlastníkem.

Zavkladování, finanční úřad
Kupní smlouva se po jejím uzavření, respektive uhrazení kupní ceny, předává k zavkladování na oddělení pozemkových knih příslušného općinského soudu (toto oddělení je obdobou českého katastru). Zavkladování trvá od několika týdnů po několik měsíců,záleží na rychlosti a moderním vybavení konkrétního oddělení. Po zavkladování buď vyplněním speciálního formuláře, nebo v modernějších općinách, automaticky vnitroúředním procesem, se podává formální oznámení o změně vlastníka na příslušný katastr (obdoba českého zeměměřičského úřadu).
Nejpozději do třiceti dnů od podpisu kupní smlouvy a popřípadě i prohlášení o uhrazení kupní ceny se musí podat daňové přiznání k dani z převodu nemovitosti.
Vyměření daně a zavkladování nemá příčinnou souvislost a úhrada daně tedy nezávisí na dokončení zavkladování. Poté do 90 dnů od podání dojde k vyměření daně ze strany úřadu (není to pravidlem, ale někdy vyjde na prohlídku, obvykle starší nemovitosti, kontrolní komise, která stanoví základ daně). Daň může být po dohodě vyměřena u pozemků a apartmánů i na počkání na přepážce, obzvlášť jde-li o kupujícího z ciziny. Daňový výměr se zasílá kupujícím na adresu trvalého pobytu nebo sídla.
Daňový úřad rozhodne o přesné částce daně z nemovitosti ( 3%) od 1.1.2019, a zašle Vám rozhodnutí, po doručení tohoto rozhodnutí jste povinni zaplatit stanovenou částku do 15ti dnů.
Pokud tak neučiníte, dlužná částka bude každým dnem narůstat. Částka se platí bankovním nebo poštovním převodem.

Kupující nemusí být přítomen podpisů smluv, může dát plnou moc realitnímu makléři, aby jej zastupoval při podpisu.

Dále si kupující může založit bankovní účet u chorvatské banky (může být vedený v eurech i kunách.)