Partneři

Finanční navigátor

Finanční navigátor Vám pomůže s cestovním pojištěním, když budete chtít vyrazit do zahraničí nebo do Chorvatska.

Cestovní pojištění

Matrace

I matrace

Vyberte si i vy z pestrého množství kvalitních matrací, které Vám vydrží celý život. V nabídce matrace pro seniory, studenty, také zdravotní a další.

 

 

Každý člověk by se měl po odříkání a dřině rozhodnout, jak naložit se zaslouženým ziskem. Zabezpečit rodinu, dále rozvíjet firmu nebo koníčky, pořídit si bydlení, nakoupit akcie nebo podílové fondy. A co pak?

Zvažujete jachtu? Nebo letní dům v cizině? Pokud by se vám líbilo mít vlastní zázemí v blízkosti moře, je ideální destinací Chorvatsko. A nejde jen o to, že mezi Čechy je to stále populární destinace. Země toho totiž nabízí opravdu hodně:

  • Krásné přímořské prostředí s pohodovou atmosférou,
  • skvělé jídlo,
  • přátelské lidi,
  • nekonečné možnosti výletů po moři i souši.
  • Skvělou dojezdovou vzdálenost( na Krk a Istrii za 5 hodin z Brna)

Chorvatsko je navíc v Evropské unii a je velice dobře dopravně dostupné. Od letošního roku i v Shengenském prostoru. Nejsou tedy fronty na hranicích.

Vybrat si je možné z velkolepých vil, bytů i menších domků a bungalovů. S vyššími cenami je potřeba počítat v centrech historických měst a v bezprostřední blízkosti pobřeží.

Jak vybrat spolehlivého makléře? A jaké ceny očekávat? S tím vám rádi poradíme.

Chorvatsko je turistický ráj

Chorvatsko si své přírody váží. Jde o zemi, kde je znečištění životního prostředí minimální, a to ve světovém měřítku. Není divu, vždyť turismus je to, co táhne chorvatskou ekonomiku nahoru, i když se zbytku hospodářství zrovna nedaří.

Dům v Chorvatsku je dobrá investice

Protože Chorvatsko je populární nejen u Čechů, ale i u ostatních Evropanů, je pravděpodobné, že ceny nemovitostí budou dále růst. Dnes zakoupená nemovitost na hezkém místě svou hodnotu jen tak neztratí.

Naopak, může se stát výhodnou investicí. V pobřežních oblastech jsou totiž plánovány stavební uzávěry, a to právě proto, aby krajina zůstala malebná a zachovala si svůj ráz. Proto lze očekávat, že se nabídka nemovitostí nebude zvyšovat, a tak tržní cena domů v blízkosti moře poroste.

Autem jste všude do tří hodin

Chorvatsko je ideální pro každého, kdo se rád přemisťuje autem. Dálnice A1, která spojuje hlavní město Záhřeb s druhým největším městem Split, umožňuje pohodlné a rychlé cestování podél celého pobřeží. Dostat se prakticky na kterékoli místo v Chorvatsku autem proto není problém. Mít pohodlné zázemí je skvělý začátek pro objevování krásy celé země i zemí sousedních.

Byrokracie se nemusíte bát

Díky Evropské unii je pořízení nemovitosti v Chorvatsku celkem snadná věc. Bez nějakých těch formulářů a trochy byrokracie se to sice neobejde, Češi však nejsou při nákupu nemovitosti nijak limitováni. Rádi vám poradíme, jak na to!

Mít dům u moře má něco do sebe. A pokud dům náhodou nevyužijete pro sebe nebo pro své důležité zaměstnance, budete mít skvělou nabídku pro své známé a příbuzné. Oni vám na oplátku třeba zase půjčí srub v horách nebo bungalov u nějakého jiného moře.

Přátelský národ má Čechy velmi rád a váží si jich. Pokud se alespoň trochu domluvíte, snažíte se domluvit, tak to ocení dvojnásob.

Při výběru nemovitosti je sice pár úskalí( dokumenty k domům, legalizace nebo  souhlasy s užíváním) Na to je potřeba dát pozor. Naše kancelář nabízí pouze prověřené nemovitosti, kde jsou tyto skutečnosti už při zveřejnění kontrolovány.  Dokážeme pomoci s rekonstrukcí, převodem energií, ale i pronájmem vaší nemovitosti.

 

Občané všech zemí EU mohou nakupovat nemovitosti v Chorvatsku.

Od února 2009 platí v Chorvatsku zákon o vlastnictví nemovitostí umožňující občanům všech zemí EU nakupovat nemovitosti v Chorvatsku se stejnými právy, které má občan Chorvatska. Znamená to, že občané Evropské unie mohou kupovat nemovitosti v Chorvatsku do vlastnictví na své jméno, jako fyzická osoba, bez nutnosti zřizovat si povolení od ministerstva, nebo zakládat právnickou osobu, jak tomu bylo dříve. Výjimkou jsou pouze vodní plochy, zemědělské a lesní půdy, které cizinec koupit nemůže. Nemovitosti může kupovat i česká právnická osoba.

V Chorvatsku to funguje následovně. Když platíte cenu reality v Chorvatsku prodávající musí podepsat i ověřit dokumenty, které potvrzují, že obdržel platbu (clausule intabulandi). S tímto dokumentem i originálem kupní smlouvy advokát může hned jít na katastr i zažádat o výpis vlastnictví. Doba, která je potřebná k tomuto výpisu – se mění a často záleží na ročním období, kdy podáte žádost i na katastrální oddělení, který řeší vaší žádost..

Po předání žádosti – od advokáta, katastr upisuje vaše jméno do katastrálních knih, i na internet. To znamená, že jste koupili nemovitost a splnili jste povinnosti, které vyplívají ze smlouvy, že jste majitelem nemovitosti a čekáte na služební zápis svého jména do majetkového listu, jakož majitele nemovitosti. Tento výpis je ve všech dokumentech spojených s vlastnictvím majetku a nikdo to nemůže vymazat nebo obejít bez povolení všech zahrnutých stran. V Chorvatsku se tomuto říká 'aktivní plomba'. Až katastr dokončí registraci a vaše jméno se objeví na majetkové listině 'aktivní plomba' se vymaže.

Vlastnictví bytové jednotky (etážové vlastnictví)

Obdobou českého vlastnictví bytové jednotky v Chorvatsku je tzv. etážové vlastnictví. Etážové vlastnictví se zapisuje do zemské knihy jako samostatná položka k příslušnému pozemku, na kterém se bytová jednotka nachází. Etážové vlastnictví nemá žádné vlastnické povinnosti vůči ostatním vlastníkům jednotek. V Chorvatsku neexistuje zákonná povinnost zřízení společenství vlastníků jednotek. Starost o bytový dům a pozemek k němu patřící je tedy pouze na vůli a dohodě vlastníků bytových jednotek.

Zemská kniha/Katastr nemovitostí

V Chorvatsku je zápis vlastnictví veden ve dvou evidencích, a to v zemské knize a v katastru nemovitostí. Zemskou knihu vede Ministerstvo spravedlnosti a je jediné rozhodující v případě určení a evidence vlastnictví nemovitosti. Katastr má pouze informační charakter a stará se o grafické určení polohy nemovitostí.

Daň z převodu nemovitosti

Daň z převodu nemovitosti ze zákona platí kupující a zpravidla nikde u nemovitostí v Chorvatsku není zahrnuta v kupní ceně. Daň zpravidla činí 3% z kupní ceny. Kupující a notář či advokát, zpracovávající kupní smlouvu, mají povinnost předat jeden originál kupní smlouvy příslušnému daňovému úřadu. Daňový úřad na základě informací o nemovitosti a ceně v kupní smlouvě posoudí kupní cenu a v případě, že cena dle názoru daňového úřadu nebude pod úrovní tržní ceny, vyčíslí daň z kupní ceny a vyzve kupujícího k uhrazení daně. V případě, že daňový úřad shledá, že kupní cena může být pod úrovní tržní hodnoty nemovitosti, vyzve kupujícího ke zpřístupnění nemovitosti pro svého znalce a ten pak určí cenu podle které daňový úřad vyčíslí daň z převodu nemovitosti. K výzvě daňového úřadu k uhrazení daně z převodu nemovitostí dochází zpravidla do 30 dnů od uzavření kupní smlouvy. Kupující ani prodávající v tomto procesu nemají povinnost vypracovávat žádné znalecké posudky jako je tomu v České republice, tím odpadají náklady pro znalečné při pořízení nemovitosti.

Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti se v Chorvatsku týká pouze rekreačních a komerčních nemovitostí. Nemovitostí určených k bydlení se tato daň netýká. Veškeré nemovitosti, které jsou určené v k bydlení, i přesto, že je budete používat pouze k rekreaci, stále nemovitostmi k bydlení zůstanou a daň z nemovitosti se jich netýká. Inženýrské sítě

Připojení na elektřinu je možné zpravidla ve všech lokalitách, v některých lokalitách je možné připojení na elektřinu kabelem nataženým vzduchem a tím se snižují náklady na přípojku elektřiny pod zemí. V Chorvatsku existuje pouze jediný dodavatel elektřiny HEP (Hrvatska Elektroprivreda). Připojení na veřejný vodovod s pitnou vodou je dostupné na pobřeží zpravidla ve všech lokalitách, avšak v některých lokalitách na ostrovech veřejný vodovod ještě není zaveden..