Koupě nemovitosti s někým, koho neznáte

Občas se ozve někdo, kdo by chtěl koupit dům nebo byt u moře ale nemá celou sumu. Nemusíme tady rozebírat důvody. Každý druhý má chalupu, několik aut ale byt u moře je zastřená vidina. Když si uvážíme a nebudeme věřit bludům kde jedna paní povídala, tak byt u moře vyjde levněji než chalupa v Česku. Pokud někdo nepotřebuje byt 28+4. Normální byteček, u moře, kde stejně jste na vyspání, a zbytek času člověk tráví u moře.

Takový byt se dá pořídit od 70.000,- EUR do závratných výšin. Je to jen na náročnosti klienta. Ale když chci s někým něco vlastnit, tak ........

Příklad: 

Jsou bláhové úvahy, že koupíte domek se dvěma byty, za cenu 150.000,- EUR, aby to bylo obyvatelné.

I když se to povede (nevěřím tomu, ale budiž) tak jste vlastníkem poloviny domu. O dům je potřeba pečovat. V sezoně tam jste se spolumajitelem a předpokládám, že si rozumíte. Tak udržujete okolí domu. A každý svojí polovinu zahrady. Po čase bude třeba např. zajistit opravu nebo výměnu střechy. A začíná být malý problém. Kdo ji bude platit? na půl? A co když jeden ze spoluvlastníků na to nemá?

Nebo mu připadá investice ještě zbytečná?, Co když zateče voda a zničí něco? Dohady jsou velké. Jak to bude s jednání na úřadech? budete tam vždy oba vlastníci? Nebo se to jednomu nehodí a servis bude na Vás, protože druhý nechce utrácet za cesty a nebo nemá čas? Jak potom budete koukat na to, že sami věnujete hromadu času svému majetku a druhý ne? Jak to potom spočítat v nákladech. A co při eventuelním prodeji? Bude potřeba souhlas druhého majitele nebo ne?

Je to tolik rizik, že výsledek je opravdu nejistý, a místo klidu a vysněné nemovitosti se staráte jen o to, jak nepřijít o peníze. Dalším problémem je třeba následný pronájem kdy nájemník spoluvlastníka nedodržuje nějaký slušný řád . To vše je potřeba zvážit.

Na druhou stranu, je několik dalších příležitostí. Opět reálný příklad.

Investor, osoba, podnikající i v HR. Chce koupit penzion, cca 5-8 apartmánů, dle aktuální nabídky trhu. Investice by se měla uskutečnit podzim 2023. Vklad , který má je 400.000,- EUR. Do samotného nákupu ještě vklad navýší. Ale tato suma je nedostatečná. Proto je možné do tohoto projektu vstoupit.

Schází cca 300.000,- EUR. Pokud se najdou 3 spoluinvestoři, kupují si byt v jeho domě. Byt je 2+1, za 100.000,- EUR, a servis domu je nezajímá. V době, kdy nevyužíváte svůj app. ho můžete pronajmout. Servis a vše okolo zařídí majitel, který je na místě stále přítomen. Přitom jste vlastník bytu, který je jen Váš.

Tak to je jeden z příkladů, jak se dostat k nemovitosti, když na to nemám celou sumu. Možností je více. Ale stále je potřeba mít na zřeteli, že pokud na něco nemám, tak mi to nikdo nebude kupovat , nebo mě dotovat. A musím tedy slevit ze svých nároků, půjčit si, nebo došetřit.