Hypotéka na nemovitost v zahraničí?

Jak funguje hypotéka v eurech

Koupě nemovitosti v zahraničí se v posledních letech stává velice rozšířenou záležitostí. Kdo by se taky nechtěl probouzet za zvuku mořských vln ve vlastním domě na pláži. Pokud se z těchto představ chcete přesunout ke konkrétní akci, je potřeba si říci, jaké jsou možnosti financování

Existují 3 způsoby, jak získat financovat nemovitost v zahraničí. Prvním a nejjednodušším způsobem je, že peníze  máte tzv. ,,na zadku”. Druhou a nejrozšířenější možností je financování přes americkou hypotéku. Dnes si ale podíváme na třetí možnost, kterou je hypotéky v eurech

Hypotéka v eurech 

Jde o klasickou hypotéku na bydlení se standardními parametry, které můžete znát např. u tuzemských bank (Komerční banka, ČSOB, Česká spořitelna atd… Můžete ji využít na koupi bytu (včetně družstevního), domu nebo pozemku. Dále s ní můžete stavět či rekonstruovat. Získat tuto hypotéku můžete, pokud Vám plyne příjem ze zaměstnání, nájmu, nebo podnikání v EUR – pokud tuto podmínku nesplňujete, nelze o tento typ úvěru žádat.

Parametry úvěru:

  • 80% LTV (záleží na věku žadatele)
  • Min. výše 500 000 Kč, nebo 5 000 EUR.
  • Maximální výše není omezena, záleží pouze na odhadu.
  • Fixace 1–10 let
  • Možnost variabilní sazby.
  • Splatnost max. 30 let
  • Příjem v EUR
  • Pracovní smlouva na dobu neurčitou

Krátké vysvětlení: LTV je ukazatel poměru výše hypotéky k zastavované nemovitosti. Pokud chcete byt/RD s kupní cenou 4 000 000 Kč, banka Vám půjčí max. 3 200 000 Kč, tedy 80% z hodnoty nemovitosti

Na co si dát pozor!

Mnozí z Vás jistě slyšeli pojem ,,kurzové riziko”, kdy se cena koruny vůči euru mění (stoupá nebo klesá). Dobrou zprávou je, že toto riziko se Vás netýká. Vy přece splácíte hypotéku v eurech, takže Vás pokles nebo zvýšení kurzu Vás nemusí zajímat. Což třeba aktuálně neplatí v Chorvatsku, které zavede euro až od příštího roku. Eurovou hypotéku se pro tuto destinaci vyplatí tedy řešit až začátkem roku 2023

Opravdovým rizikem je pohyb úrokových sazeb v eurozóně, resp. získání relevantních informací, jak se sazby v eurozóně budou vyvíjet. Aktuálně toto riziko nalezneme u nás, kdy ČNB za poslední rok zvedla úrokové sazby o 5,5%. U nás je výhoda pouze v tom, že o těchto informacích či prognózách se všude mluví a píše. U našich sousedů musíte vědět, kde hledat.

Úrokové sazby v eurozóně 

Průměrná úroková sazba v eurozóně v srpnu 2021 byla ve výši 1,30 %. Přičemž v některých zemích bylo možné získat úrokové sazby i nižší než 1 %. Aktuálně se průměrně pohybuje kolem 2%, kdy především záleží na fixaci, která může být 1 – 10 let, a na výběru státu (úrokové sazby v jednotlivých státech jsou samozřejmě odlišné). 

Nás aktuálně nejvíce zajímá vývoj úrokových sazeb právě v Chorvatsku, což, jak bylo řečeno výše, budeme detailněji sledovat od roku 2023, kdy Chorvatsko oficiálně přivítá euro jako své platidlo

Co poradit na závěr

Nikdy Vám nikdo neřekne, že příští rok se stane to či ono. Jediná jistota je, že oproti dnešnímu dni dojde ke změnám. Všichni si samozřejmě přejeme, aby nám jakékoliv změny hrály do karet, ale to nelze vždy zaručit.

Pokud bychom měli vycházet z dnešní situace a z dnešních údajů, je nejvhodnější se držet zlaté střední cesty ohledně fixace úrokové sazby, tedy kolem 5-ti let. Co se týče výše hypotečního úvěru, nevolit strategii typu ,,vezmu maximum, co je mi banka ochotná půjčit – neukousnout si moc velký krajíc chleba.

Je potřeba mít také na paměti, že eurové hypotéky nerostou na stromech. Nelze si jen tak zajít do své banky a říci si svému bankéři, aby Vám ji sjednal. K tomu je dobré mít vždy správného finančního partnera, který (samozřejmě s Vaší menší pomocí) vše vyřídí za Vás.

Pokud aktuálně řešíte hypotéku v eurech, neváhejte nás kontaktovat pro odbornou radu. V dalším článku se zaměříme na další způsob financování zahraničních nemovitostí skrze americkou hypotéku.

Na našich stránkách naleznete největší nabídku nemovitostí na prodej v Chorvatsku. Domy, byty, pozemky a investiční příležitosti.