Americká hypotéka – úvěr na cokoliv

Moje babička vždy říkávala, že nejlepší úvěr, je žádný úvěr. Ale co kdyby jste si chtěli koupit velrybu do svého zahradního bazénu nebo si pořídit nemovitost někde v zahraničí u pláže? Z kapesného nebo z výplaty se k něčemu takovému neprošetříte a pokud nechcete čekat, až Vám Vaše investiční portfolio vydělá nějaký ten milion, existuje možnost financování přes tzv. Americkou hypotéku. Jako jakýkoliv jiný úvěr má i tento produkt svá omezení, své výhody a nevýhody, na které se blíže podíváme.

Co je Americká hypotéka

Strýček Google nám říká: Americká hypotéka je neúčelový úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, která je určena k bydlení a nachází se na území ČR. Od klasické hypotéky se liší tím, že finanční prostředky může klient využít na cokoliv. Peníze se nemusí nutně použít na nákup pozemku, nemovitosti nebo na její rekonstrukci. Jednoduše řečeno, Americká hypotéka je pro toho, kdo již vlastní např. RD nebo byt a se získanými financemi chce nakládat dle libosti. Jak už bylo řečeno výše, nejčastěji si lidé Americkou hypotéku pořizují z důvodu koupě nemovitosti v zahraničí.

Výhody Americké hypotéky

Velmi podstatnou výhodou je, že ve většině případů není potřeba bance dokládat, jak chcete se získanými financemi naložit. Záleží ovšem, u jaké banky se rozhodnete tento produkt sjednat. Máte možnost si půjčit relativně vysokou částku, maximálně však 70% z hodnoty nemovitosti. Doba splatnosti úvěru je mnohem delší, než u klasických spotřebitelských úvěrů, čímž se velice snižují měsíční splátky. Tento typ úvěru se dá využít (krom koupě nemovitosti v zahraničí) při konsolidaci půjček, při refinancování více hypoték najednou, v případě zajímavých investičních příležitostí atd… Omezuje Vás pouze vlastní fantazie

Nevýhody Americké hypotéky

Nejvíce Vás může odradit skutečnost, že za zapůjčenou hotovost ručíte nemovitostí. Existuje tedy riziko, že v případě neplacení o ni přijdete. Sazby u těchto neúčelových úvěru jsou vyšší, než u klasických účelových hypoték. Některé banky mají nastavenou maximální výši půjčky bez ohledu na hodnotu Vaší nemovitosti. Vaše bonita v tomto případě hraje také velkou roli. V případě nízkých příjmů Vám banky půjčí pouze tolik, na kolik bonitně dosáhnete. Opět bez ohledu na tom, jakou hodnotu Vaše nemovitost má.

Základní parametry úvěru

  • LTV max. 70%
  • Min. výše 100 000 Kč
  • Max. výše 10 000 000 Kč
  • Fixace 1–10 let
  • Splatnost max. 20 let
  • Možnost financovat cokoliv
  • Nutnost vlastnictví nemovitosti na území ČR
  • Až 3 spolužadatelé o úvěr

Krátké vysvětlení: LTV je ukazatel poměru výše hypotéky k zastavované nemovitosti. Pokud vlastníte nemovitost v hodnotě 4 000 000 Kč, banka Vám půjčí max. 2 800 000 Kč, tedy 70% z hodnoty nemovitosti

Stejně jako u všech ostatních úvěrů má každá banka vlastní podmínky, vlastní parametry a vlastní proces sjednání. Je potřeba věnovat všem těmto podmínkám velkou pozornost a k tomu je dobré mít vždy správného finančního partnera, který (samozřejmě s Vaší menší pomocí) vše vyřídí za Vás.

Opět doporučujeme strategii dnešní doby,, nebrat maximum, co je mi banka ochotná půjčit – neukousnout si moc velký krajíc chleba. Mohlo by se Vám v budoucnu vymstít. A pokud aktuálně zvažujete Americkou hypotéku, neváhejte nás kontaktovat pro odbornou radu, rádi pomůžeme.